Büyük Buhran Nedir? Büyük Buhran Ne Zaman Oldu?

Büyük Buhran Nedir? Büyük Buhran Ne Zaman Oldu?

 

  • Büyük Buhran, ABD ve Dünya tarihindeki en kötü ekonomik gerilemeydi. 1929'da başladı ve 1930'ların sonuna kadar devam etti.
  • Ekim 1929'daki borsa çöküşü, Büyük Buhran'ın başlangıcı olmuştu. 1933'te işsizlik yüzde 25'teydi ve 5.000'den fazla banka iflas etmişti.
  • Başkan Herbert Hoover, Yeniden Yapılanma Finans Kurumu gibi önlemlerle ekonomide büyümeyi ateşlemeye çalışsa da bu önlemler krizi çözmek için çok az işe yaradı.
  • Franklin Roosevelt, Kasım 1932'de başkan seçildi. Mart 1933'te başkan olarak göreve başlayan Roosevelt'in Yeni Düzeni, Büyük Buhran'a yeni bir yaklaşım getirdi.

 

1929 Borsa Çöküşü

ABD borsasının değeri, 24 Ekim 1929'da "Kara Perşembe"de başlayan çöküşten önceki on sekiz ay içinde, spekülatif bir satın alma çılgınlığı içinde neredeyse iki katına çıktı. O gün ve " Kara Salı ", 29 Ekim'de panik başladı. Milyonlarca hisse senedi sürekli düşen fiyatlarla işlem gördü. Ekim 1929'daki gerileme, piyasa çöküşünün yalnızca başlangıcıydı. 

Kasım ortasına kadar borsa Eylül değerinin üçte birini kaybetmişti ve 1932'de -piyasa dibe vurduğunda- hisse senetleri değerlerinin yüzde doksanını kaybetmişti. Olaydan önce 262 dolara satılan US Steel hissesi 1932'de 22 dolara satıldı.

Borsa çöküşü, Büyük Buhran'ın başlangıcı oldu, ancak Depresyonun birçok temel nedeni arasında yalnızca bir faktördü. Zayıf bir bankacılık sistemi, zaten düşük olan çiftlik fiyatlarındaki daha fazla çöküş ve endüstriyel aşırı üretim, ekonomik gerilemeye katkıda bulundu. 

Felaket 1930 Hawley-Smoot Tarifesi (ortalama tarife oranlarını yaklaşık yüzde 60'a yükseltti), Amerika'nın uluslararası ticaret ortaklarının ABD yapımı malların oranlarını artırarak misilleme yapmasına neden oldu. Sonuç, uluslararası ticaretin daralması ve küresel ekonomilerde daha fazla düşüş oldu.

 

Büyük Buhran

Büyük Buhran'ın etkileri ABD ekonomisine yayılırken milyonlarca insan işini kaybetti. 1930'da 4,3 milyon işsiz vardı; 1931'de 8 milyon; 1932'de bu sayı 12 milyona yükseldi. 1933'ün başlarında, neredeyse 13 milyon işsizdi ve işsizlik oranı şaşırtıcı bir şekilde yüzde 25'e ulaştı. İşlerini korumayı başaranlar genellikle üçte bir veya daha fazla maaş kesintisi aldı.

İşsiz Amerikalılar ekmek kuyruklarını oluşturdular, yiyecek için yalvardılar ya da sokak köşelerinde elma sattılar. Chicago'lu bir sosyal hizmet uzmanı, "Sokaklarda Çaresizliğin dolaştığını ve arkadaşlarımızın, mantıklı, tutumlu ailelerin yoksulluğa düştüğünü gördük" diye yazdı.

1929'u takip eden üç yıl içinde ülkedeki bankaların üçte birinden fazlası battı.

Bankaların dışında, birikimlerini geri almayı uman çaresiz ve umutsuz insanların uzun kuyrukları yaygındı. Bankalar battığında birçok sıradan vatandaş hayat birikimlerini kaybetti.

Çiftçiler krizden özellikle çok etkilendi. Mahsul fiyatlarının düşmesine ek olarak, Oklahoma, Teksas ve Kansas'taki yıkıcı kuraklık, Dust Bowl olarak bilinen bir dizi toz fırtınasına neden oldu.

Güneyde hem beyaz hem de siyahlar, ezici bir yoksulluk ve neredeyse hayal edilemez zorluklara katlandı. Afrikalı Amerikalılar, yaygın ırkçılık nedeniyle beyazlardan önemli ölçüde daha yüksek işsizlik seviyelerine maruz kaldılar.

Mali kriz ABD ile sınırlı değildi. Avrupa ve dünyadaki ülkeler buhranı yaşadı. Hitler'in Almanya'da iktidara yükselişi, kısmen ekonomik yavaşlama tarafından körüklendi ve 1930'lar boyunca, küresel ekonomi gerilerken uluslararası gerilimler arttı.

 

 

Bir yorum yazın

Lütfen * ile işaretlenen alanları doldurun.

Yanıtı İptal Et