Dünya'nın Yapısı ve Özellikleri, Dünya Hakkında Bilgiler

Dünya'nın Yapısı ve Özellikleri, Dünya Hakkında Bilgiler

Dünya Nasıl Bir Gezegendir?

Gezegenimiz Dünya, Güneş'e göre Venüs'ten sonra gelen üçüncü gezegendir ve şimdiye kadar canlıların var olduğunu bildiğimiz tek gezegendir.

 

Dünya Güneş sistemindeki en büyük beşinci gezegen olsa da, güneş sistemimizde yüzeyde sıvı su bulunan tek gezegendir. Yakındaki Venüs'ten biraz daha büyük olan Dünya, hepsi kaya ve metalden oluşmuş, Güneş'e en yakın karasal dört gezegenin en büyüğüdür.

 

Dünya adı en az 1000 yaşında. Dünya dışındaki tüm gezegenlere Yunan ve Roma tanrı ve tanrıçalarının adı verilmiştir. Ancak, Dünya adı “yer” anlamına gelen Cermen sözcüğüdür.

 

Dünya Hakkında Bilgiler

  • Dünya dört karasal gezegenin en büyüğüdür. Ve Güneş sisteminin en büyük beşinci gezegenidir.
  • Dünya Güneş'in yörüngesinde, Güneş'ten yaklaşık 150 milyon km uzaklıktaki üçüncü gezegendir.
  • Dünya'da bir gün 24 saattir. Dünya yaklaşık 365 gün içinde güneş etrafında (Dünya zamanında bir yıl) tam bir yörünge yapar.
  • Dünya, dağların, kanyonların, ovaların ve daha fazlasının sağlam ve dinamik bir yüzeyine sahip kayalık bir gezegendir. Gezegenimizin çoğunluğu su ile kaplıdır.
  • Dünya'nın atmosferi, yüzde 78 azot, yüzde 21 oksijen ve yüzde 1 diğer gazlardır- nefes almak ve yaşamak için mükemmel denge.
  • Dünya'nın bir ayı(uydusu) var.
  • Dünya'nın halkası yok.
  • Yörüngedeki birçok uzay aracı, atmosferi, okyanusu, buzulları ve karayı gözlemleyerek Dünya'yı yukarıdan bir bütün olarak inceler.
  • Dünya bildiğimiz gibi yaşam için mükemmel bir yer.
  • Atmosferimiz bizi meteoritlerden korur, bunların çoğu yüzeye çarpmadan önce atmosferimizde parçalanır.

 

 

Biliyor Musun?

Köpek Laika, 1957'de Sovyetler Birliği'nin Sputnik 2'sinde Dünya'nın yörüngesinde dönen ilk Dünya'lıydı. Yolculuktan kurtulamadı. Birkaç yıl sonra, iki Sovyet uzay köpeği - Belka ve Strelka - uzaydan canlı olarak dönen ilk canlılar oldu - gelecekteki insan kaşiflerinin yolunu açtı.

 

Dünya'nın Boyutu Ne Kadardır?

6,371 kilometre yarıçapı olan Dünya, karasal gezegenlerin en büyüğü ve genel olarak beşinci en büyük gezegendir.

 

Ortalama 93 milyon mil (150 milyon kilometre) mesafeden, Dünya Güneş'ten tam olarak bir astronomik birim uzaktadır, çünkü bir astronomik birim (AU olarak kısaltılmıştır) Güneş'ten Dünya'ya olan mesafedir. Bu birim, gezegenlerin Güneş'e olan mesafelerini hızlı bir şekilde karşılaştırmak için kolay bir yol sağlar.

 

Güneş'ten gelen ışığın Dünya'ya ulaşması yaklaşık sekiz dakika sürer.

 

 

Dünya'nın Yörüngesi

Dünya kendi etrafında, her 23.9 saatte bir dönüşü tamamlar. Güneş'in etrafında bir turu tamamlamak 365,25 gün sürer. Bir günün bu ekstra çeyreği, bir yılı 365 gün olarak Sayan takvim sistemimize bir meydan okuyor. Yıllık takvimlerimizi Güneş çevresindeki yörüngemizle tutarlı tutmak için her dört yılda bir gün ekliyoruz.

 

Dünya'nın dönüş ekseni, Dünya'nın Güneş etrafındaki yörüngesine göre 23,4 derece eğimlidir. Bu eğim, yıllık mevsim döngüsüne neden olur. Yılın bir kısmı boyunca, kuzey yarımküre Güneşe doğru eğim alır, güney yarımküre ise Güneş'e uzak eğim alır. 6 ay sonra durum tersine döner. İlkbahar ve sonbahar başladığında, her iki yarıküre de Güneş'ten kabaca eşit miktarda ısı alır.

 

Dünya'nın Yapısı

Dünya, gezegenin merkezindeki bir iç çekirdek ile başlayarak, dış çekirdek, manto ve kabukla çevrili dört ana katmandan oluşur. İç çekirdek yaklaşık 759 mil (1,221 kilometre) yarıçapında demir ve nikel metalden yapılmış sağlam bir küredir.

 

Orada sıcaklık 9.800 Fahrenhayt (5.400 santigrat derece) kadar yüksektir. İç çekirdeği çevreleyen dış çekirdektir. Bu tabaka demir ve nikel sıvılarından oluşan yaklaşık 1.400 mil kalınlığındadır.

 

Dış çekirdek ve kabuk arasında en kalın tabaka olan manto bulunur. Bu sıcak, viskoz erimiş kaya karışımı yaklaşık 2.800 kilometre kalınlığındadır ve karamel kıvamındadır.

 

En dış katman olan Dünya'nın kabuğu, karada ortalama 30 kilometre derinliğe iner. Okyanusun dibinde kabuk daha incedir ve deniz tabanından mantonun tepesine yaklaşık 3 mil (5 kilometre) uzanır.

 

En dıştaki tabaka, Yerkabuğu, karada ortalama 30 kilometre derine iner. Okyanusun dibinde kabuk daha incedir ve deniz tabanından mantonun tepesine yaklaşık 3 mil (5 kilometre) uzanır.

 

Dünya'nın Yüzeyi

Mars ve Venüs gibi Dünya'da da volkanlar, dağlar ve vadiler vardır. Dünya'nın kabuklu (hem kıtasal hem de okyanus) ve üst mantoyu içeren litosferi, sürekli hareket eden büyük plakaları vardır. Örneğin, Kuzey Amerika plakası, kabaca tırnaklarımızın büyümesine eşit bir oranda Pasifik Okyanusu Havzası üzerinde batıya doğru hareket eder.  Depremler, plakalar birbirinin üzerine bindiğinde, birbirinin üzerine bindiğinde, veya bölünüp ayrıldığında ortaya çıkar.

 

Dünya'nın dünya yüzeyinin yaklaşık yüzde 70'ini kaplayan küresel okyanusu, ortalama 4 kilometre derinliğe sahiptir ve Dünya'nın suyunun yüzde 97'sini içerir. Dünya'nın volkanlarının neredeyse tamamı bu okyanusların altında gizlidir. Hawaii'nin Mauna Kea yanardağı, tabandan zirveye Everest Dağı'ndan daha uzundur, ancak çoğu sualtındadır.

 

Dünya'nın en uzun sıra dağları da kuzey kutbu ve Atlantik okyanuslarının dibinde, su altındadır. And Dağları, Rocki Dağları ve Himalayaların toplamından dört kat daha uzundur.

 

 

Dünya'nın Atmosferi

Dünya'nın atmosferi yüzde 78 azot, yüzde 21 oksijen ve argon, karbondioksit ve neon gibi yüzde 1 diğer gazlardan oluşan bir atmosferi vardır. Atmosfer, Dünya'nın uzun vadeli iklimini ve kısa vadeli yerel hava durumunu etkiler ve bizi Güneş'ten gelen zararlı radyasyonun çoğundan korur. Ayrıca bizi göktaşlarından korur, çoğu atmosferde yanarak, gece gökyüzünde yüzeye çarpmadan önce meteor olarak görülür.

 

Dünya'nın Manyetosferi

Gezegenimizin hızlı dönüşü ve erimiş nikel demir çekirdeği, güneş rüzgârının uzayda çarptığı manyetik bir alana neden olur. (Güneş rüzgârı, Güneş'ten sürekli olarak dışarı atılan yüklü parçacıkların bir akışıdır.) Güneş rüzgarından yüklü parçacıklar Dünya'nın manyetik alanında sıkıştığında, gezegenimizin manyetik kutuplarının üzerindeki hava molekülleri ile çarpışırlar.

 

Bu hava molekülleri daha sonra parlamaya başlar ve Auroralara veya Kuzey ve Güney ışıklarına neden olur.

 

Manyetik alan, hangi yöne döndüğünüze bakılmaksızın pusula iğnelerinin Kuzey kutbuna işaret etmesine neden olan şeydir. Ancak Dünya'nın manyetik polaritesi, manyetik alanın yönünü çevirerek değişebilir. Jeolojik kayıt, bilim insanlarına, ortalama 400.000 yılda bir manyetik tersinmenin gerçekleştiğini söyler, ancak zamanlama çok düzensizdir.

 

Bildiğimiz kadarıyla, böyle bir manyetik geri dönüş Dünya'daki yaşama zarar vermez ve bir geri dönüşün en az bin yıl daha gerçekleşmesi çok olası değildir. Ancak bu gerçekleştiğinde, pusula iğnelerinin geçiş yapılırken birkaç yüzyıl boyunca birçok farklı yönü göstermesi muhtemeldir. Ve geçiş tamamlandıktan sonra, hepsi Kuzey yerine güneye işaret edecek.​

 

Dünya'nın Uyduları

Dünya, bir uyduya sahip olan tek gezegendir. Ayımız gece gökyüzündeki en parlak ve en tanıdık nesnedir. Birçok yönden, Ay Dünya'yı bu kadar harika bir ev yapmaktan sorumludur. Gezegenimizi dengeler, bu da iklimi binlerce yıl içinde daha az değişken yapar.

Dünya bazen geçici olarak asteroitler veya büyük kayalara yörüngede ev sahipliği yapmaktadır. Güneş'in etrafındaki yörüngeye dönmeden önce genellikle birkaç ay ya da yıl boyunca Dünya'nın yerçekimi tarafından kapana kısılırlar. Her ikisi de Güneş'in yörüngesinde olduğu için bazı asteroitler Dünya ile uzun bir "dans" içinde olacaklar.

 

Bazı uydular bir gezegenin yerçekimi tarafından yakalanan kaya parçalarıdır, ama bizim Ay'ımız muhtemelen milyarlarca yıl önceki bir çarpışmanın sonucudur. Dünya gençken bir gök cismi ona çarptı ve bu çarpışma sonucu büyük miktarda parçalar uzaya saçıldı. Ortaya çıkan parçalar birlikte toplandı ve Ay'ımızı oluşturdu. 1.038 mil (1.738 kilometre) yarıçapı ile Ay, güneş sistemimizdeki (Ganymede, Titan, Callisto ve Io'dan sonra) beşinci en büyük aydır.

 

Ay, Dünya'dan çoğu insanın sandığından daha uzaktır. Ay, ortalama 384.400 kilometre uzaktadır. Bu, Dünya ile Ay arasında 30 Dünya büyüklüğündeki gezegenin sığabileceği anlamına gelir.

 

Yaşam Potansiyeli

Dünya gezegeni çok misafirperver bir sıcaklığa ve burada hayatı mümkün kılan kimyasal karışımına sahiptir. En önemlisi, Dünya, gezegenimizin çoğunun su ile kaplanmış olması nedeniyle benzersizdir, çünkü sıcaklık sıvı suyun uzun süre var olmasına izin verir.  Dünyanın engin okyanusları yaklaşık 3,8 milyar yıl önce yaşam için uygun bir yer sağladı.

 

Keşif

Dünya, anlamaya çalıştığımız sürekli değişen bir dünya yaratan karmaşık, etkileşimli sistemlerden oluşur. Uzayın bakış açısından, okyanusları, havası, toprağı ve yaşamı arasındaki hassas dengeyi anlamak için hassas aletler kullanarak gezegenimizi küresel olarak gözlemleyebiliyoruz.

NASA uydu gözlemleri hava, kuraklık, kirlilik, iklim değişikliği ve çevreyi, ekonomiyi ve toplumu etkileyen diğer birçok fenomenin incelenmesine ve tahmin edilmesine yardımcı olur.

Bir yorum yazın

Lütfen * ile işaretlenen alanları doldurun.

Yanıtı İptal Et