Majör Depresyon Nedir? Majör Depresyon Belirtileri

Majör Depresyon Nedir? Majör Depresyon Belirtileri

Sürekli bir umutsuzluk ve çaresizlik duygusu, klinik depresyon olarak da bilinen majör depresyona sahip olabileceğinizin bir işaretidir.

 

Majör depresyonda çalışmak, ders çalışmak, uyumak, yemek yemek ve arkadaşlardan ve aktivitelerden zevk almak zor olabilir. Bazı insanlar yaşamlarında sadece bir kez klinik depresyon yaşarken, diğerleri yaşamları boyunca birkaç kez yaşarlar.

Majör depresyon bazen genetik yatkınlık ile ortaya çıkabilir, ancak çoğu zaman ailede hastalık öyküsü olmayan kişileri de etkileyebilir.

 

Klinik veya Majör Depresyon Nedir?

Çoğu insan hayatlarının bir noktasında üzgün veya zayıf hisseder. Ancak klinik depresyon, günün çoğunda, bazen özellikle sabahları depresif bir ruh hali ve en az 2 hafta boyunca her gün mevcut olan normal aktivitelere ve ilişkilere olan ilginin kaybıyla kendini gösterir. Ek olarak, zihinsel sağlık durumlarını teşhis etmek için kullanılan bir kılavuz olan DSM-5'e göre, majör depresyonla ilgili başka semptomlarınız olabilir. Bu belirtiler şunları içerebilir:

 • Neredeyse her gün yorgunluk veya enerji kaybı
 • Neredeyse her gün değersizlik veya suçluluk duygusu
 • Bozulmuş konsantrasyon, kararsızlık
 • Neredeyse her gün uykusuzluk veya aşırı uyku
 • Neredeyse her gün hemen hemen tüm etkinliklerde belirgin bir şekilde azalmış ilgi veya zevk (anhedoni olarak adlandırılır, bu belirti önemli kişilerden gelen raporlarla belirtilebilir)
 • Huzursuzluk veya yavaşlama hissi
 • Tekrarlayan ölüm veya intihar düşünceleri
 • Önemli kilo kaybı veya artışı (bir ayda vücut ağırlığının %5'inden fazla değişiklik)

 

Kimler Majör Depresyon Riski Altındadır?

Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü'ne göre, majör depresyon 18 yaş üstü ABD nüfusunun yaklaşık %6,7'sini etkiliyor. Genel olarak, yetişkinlerin %20 ila %25'i yaşamları boyunca bir noktada bir majör depresyon dönemi geçirebilir.

Majör depresyon ayrıca yaşlı yetişkinleri, gençleri ve çocukları da etkiler, ancak bu popülasyonlarda sıklıkla teşhis edilmez ve tedavi edilmez.

 

Kadınlar Majör Depresyon Yaşama Konusunda Yüksek Risk Altında mı?

Erkeklerin neredeyse iki katı kadar kadın majör veya klinik depresyona sahiptir; ergenlik, menstrüasyon, hamilelik, düşük ve menopoz sırasındaki hormonal değişiklikler riski artırabilir.

Biyolojik olarak buna karşı savunmasız olan kadınlarda klinik depresyon riskini artıran diğer faktörler arasında evde veya işte artan stres, aile yaşamını kariyerle dengeleme ve yaşlanan bir ebeveyne bakma sayılabilir. Bir çocuğu tek başına büyütmek de riski artıracaktır.

 

Erkeklerde Majör Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde depresyon önemli ölçüde eksik bildirilmektedir. Klinik depresyondan muzdarip erkeklerin yardım arama ve hatta deneyimleri hakkında konuşma olasılığı daha düşüktür.

Erkeklerde depresyon belirtileri sinirlilik, öfke veya uyuşturucu ve alkol kullanımını içerebilirOlumsuz duyguları bastırmak, hem içe hem de dışa yönelik şiddet içeren davranışlarla sonuçlanabilir. Ayrıca hastalık, intihar ve cinayette artışa neden olabilir.

 

Majör Depresyonu Ne Tetikler?

Majör depresyonun bazı yaygın tetikleyicileri veya nedenleri şunlardır:

 • Sevilen birinin ölüm, boşanma veya ayrılık yoluyla kaybı
 • Sosyal izolasyon veya yoksunluk hissi
 • Önemli yaşam değişiklikleri - taşınma, mezuniyet, iş değişikliği, emeklilik
 • Fiziksel, cinsel veya duygusal istismar.

 

Majör Depresyon Nasıl Teşhis Edilir?

Birinci basamak doktorunuz veya psikiyatristiniz gibi bir sağlık uzmanı, kapsamlı bir tıbbi değerlendirme yapacaktır. Düzenli bir doktor ziyaretinde depresyon taraması alabilirsiniz. Uzman, kişisel ve aile psikiyatrik geçmişiniz hakkında sorular soracak ve size majör depresyon belirtilerini tarayan sorular soracaktır.

Majör depresyonu teşhis etmek için kullanılabilecek kan testi, röntgen veya başka bir laboratuvar testi yoktur. Bununla birlikte, doktorunuz depresyona benzer semptomları olan diğer tıbbi sorunları tespit etmeye yardımcı olmak için kan testleri yapabilir. Örneğin, hipotiroidizm, alkol veya uyuşturucu kullanımı ve kötüye kullanımı, bazı ilaçlar ve felç gibi depresyonla aynı semptomların bazılarına neden olabilir.

 

Majör Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Majör veya klinik depresyon ciddi ancak tedavi edilebilir bir hastalıktır. Semptomların ciddiyetine bağlı olarak, birinci basamak doktorunuz veya bir psikiyatrist, bir antidepresan ilaçla tedavi önerebilir. Ayrıca, duygusal durumunuzu ele aldığınız psikoterapi veya konuşma terapisi önerebilirler.

Bazen, etkinliğini artırmak için antidepresana başka ilaçlar eklenir. Bazı ilaçlar bazı insanlar için daha iyi çalışır. Hangi ilacın sizin için en uygun olduğunu belirlemek için doktorunuzun farklı dozlarda farklı ilaçlar denemesi gerekebilir.

Klinik depresyon için, ilaçların etkisiz kalması veya semptomların şiddetli olması durumunda kullanılabilecek elektrokonvülsif terapi, ayrıca ECT veya şok tedavisi gibi başka tedavi seçenekleri de vardır. Tedavisi zor olan diğer depresyon tedavileri arasında intranazal ketamin veya transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS) bulunur.

 

Majör Depresyon Önlenebilir mi?

Bir kez majör depresyon atağı geçirdikten sonra, başka bir depresyon geçirme riskiniz yüksektir. Başka bir depresyon dönemini önlemenin en iyi yolu, majör depresyonun tetikleyicilerinin veya nedenlerinin farkında olmak (yukarıya bakın) ve nüksetmeyi önlemek için reçete edilen ilaçları almaya devam etmektir. 

Majör depresyon belirtilerinin neler olduğunu bilmek ve bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz erkenden doktorunuzla konuşmak da önemlidir.

Bir yorum yazın

Lütfen * ile işaretlenen alanları doldurun.

Yanıtı İptal Et